Zapomeňte na klasické appky: Lepší pro obchodníka i uživatele jsou progresivní webové aplikace

18. 10. 2019 15:45

Marketing
UX
Zapomeňte na klasické appky: Lepší pro obchodníka i uživatele jsou progresivní webové aplikace

Před pár lety byly mobilní aplikace žhavým trendem, ale stejně jako vystřelilo do nebes počáteční nadšení, tak stejně rychle zájemce o vlastní mobilní aplikaci znechutil dlouhý vývoj pro různé systémy a zařízení, řešení bugů, schvalování ze strany app tržišť a další investice do propagace, aby appku vůbec někdo používal. U progresivních webových aplikací neslibujeme, že odpadne řešení bugů, ale oproti klasickým aplikacím slibují rychlejší vývoj (a až 60 % ušetřených nákladů), menší nároky na paměť a výpočetní výkon, lepší použitelnost a možnost zcela nahradit pomalý web s nedostačujícími funkcemi nebo náročnou aplikaci jedním řešením.

Co je progresivní webová aplikace (PWA)?

V mnohém se podobá klasické nativní mobilní aplikaci, ale všechny procesy probíhají u webové aplikace, jak název napovídá, na webu v prohlížeči a na straně serveru. Webová aplikace tedy není závislá na operačním systému zařízení – klasickou nativní aplikaci vyvíjíte zvlášť např. pro Android, iOS nebo Windows a appku pro Android prostě na iOS nespustíte. Nativní aplikaci navíc musíte mít na svém zařízení nainstalovanou a když chcete najednou použít jiný hardware, opět musíte instalovat. Všechny nevýhody nativní aplikace s webovou aplikací odpadávají a díky rychlému vývoji v této oblasti (proto přídomek „progresivní“) se daří řešit i původní nevýhody webových aplikací oproti nativkám – pomalejší načítání nebo nemožnost komunikace s hardwarem. PWA třeba umí i push notifikace, které byly dosud vyhrazeny nativním appkám.

Ve zkratce: Progresivní webové aplikace využívají moderní schopnosti webu, aby uživateli doručily zážitek jako z klasické aplikace. A nejlépe ještě mnohem víc. Výstižné je označení „app-like weby.“

Výhody progresivní webové aplikace

 • Kratší doba načítání.
 • Příjemnější zážitek pro návštěvníky, a tedy více konverzí a vyšší příjmy. Konkrétní čísla najdete v článku o PWA na CzechCrunch.
 • Odpadá nutnost instalace aplikací do zařízení uživatele, nainstalují se sami.
 • Sami se aktualizují.
 • Uživatel může s PWA pracovat i offline, což bývalo doménou jen nativních aplikací.
 • Stejně jako nativní aplikace i PWA komunikuje s hardware zařízení – třeba s fotoaparátem, gyroskopem, akcelerometrem nebo navigací.
 • Protože vyvíjíte jen jednu aplikaci pro všechny, i oprava chyb a aktualizace je levnější a rychlejší.
 • Možnost využití pokročilých animací a funkcí (hlavně práce s databázemi, napojení na interní firemní aplikace nebo rozšířená realita), které klasické weby nezvládají.
 • Nezapadne mezi tisícovkou aplikací na online tržištích, kde v oblíbenosti dominují hry, sociální sítě a messaging.
 • Neplatíte podíl za distribuci Apple nebo Google – zisky jdou přímo za vámi.
 • Nemusíte investovat extra do propagace e-shopu a extra do propagace aplikace. Pokud standardně promujete svůj e-shop, tak vám odpadnou další náklady.
TIP: PWA nabízejí inovaci nejen na poli B2C, ale hlavně u vnitrofiremních aplikací, na které se potřebují zaměstnanci dostat kdykoliv a odkudkoliv.

Doporučení od CEO vývojářů PWA z brněnské firmy SNADNEE Jana Ševčíka

Jaké limity mají klasické weby a klasické nativní aplikace, které umožňují překonat právě progresivní webové aplikace?

Vyjmenovávat jednotlivé rozdíly je na velmi širokou debatu. Cílem progresivních aplikací je smazání rozdílů mezi nativní a webovou aplikací a využití toho nejlepšího z obou platforem. Například nevýhoda nativních aplikací pro jejich použití v byznysu nebo pro e-shopy je nutnost stahovat aplikaci z App Store – progresivní aplikace tohle nepotřebují. Nevýhodou webových aplikacích je často to, že nefungují offline – progresivní aplikace tohle překonávají.

Jak pracuje PWA s push notifikacemi a umí komunikovat s hardwarem?

PWA mají ve své specifikaci podporu notifikací, avšak jejich funkce je různá napříč prohlížeči. Například prohlížeč Safari v zařízeních iPhone zatím tuto funkci nepodporuje. Jednou z oblastí, ve kterých se PWA každý den zlepšují, je právě komunikace s hardware. Již nyní zvládají práci s Bluetooth zařízeními, GPS, kamerou atd.

Jak se pohybuje rozpočtově malý, střední a velký projekt progresivní webové aplikace? Kdo na PWA dosáhne?

PWA není pevně definovaný produkt jde zejména o přístup k vývoji a využití technologií, a proto nelze ani odhadovat cenu implementace. Jako u každého projektu velmi záleží na míře integrace PWA – například jestli poběží offline nebo jestli potřebuje komunikovat s dalším hardware a na velikosti současné aplikace (například e-shopu). Obecně lze říci, že PWA dokážou srazit rozpočet, protože není nutné vyvíjet aplikaci pro každou platformu (Android, iOS, Mac, Windows, prohlížeč). Důležitou výhodou PWA totiž je, že běží na všech zařízeních s prohlížečem stejně.

Jaké technologie se používají při vývoji PWA?

Nejsilnějším partnerem PWA je webový prohlížeč, takže při výběru technologií je potřeba zejména brát v úvahu možnosti prohlížečů. Hlavně Google Chrome se posouvá mílovými kroky vpřed a každé čtvrtletí přichází s náloží novinek. Vývojáři nejčastěji pracují s některým z javascriptových frameworků, jako je Angular nebo Vue.js, aby zajistili interaktivitu a rychlost známou z nativních aplikací. Pro ukládání dat do prohlížeče potom zejména slouží Service Worker a IndexedDB.

Je PWA indexovatelná internetovými vyhledávači?

Protože PWA je ve svém jádru webová aplikace, tak je-li dostupná veřejně na internetu, vyhledávače na ni pohlížejí jako na jakýkoliv jiný web. Příkladem mohou být například vyhledávače letenek, které využívají hodně principů PWA a dohledatelnost v prohlížečích je klíčovým prvkem jejich byznysu.

TIP z blogu SNADNEE: Výhodou je také fakt, že je možné sdílet konkrétní části PWA pomocí linků. Sdílení je tak mnohem snazší než v běžných aplikacích. Nelze se tedy divit, že velké magazíny jako třeba Forbes nebo The Washington Post už na PWA přešly.

Jsou případy, kdy se PWA vůbec pro klienta nehodí a doporučíte raději klasickou nativní aplikaci? Obvykle se jako příklad uvádějí produkty, které uživatelé používají v drtivé většině případů na mobilu v terénu, nebo hry.

I v těchto případech už jsou PWA vhodné – PWA „do terénu“ jsme zrovna nedávno odevzdávali klientovi, který řešil práci servisních techniků v průmyslových halách se špatným internetem.
Obecně lze říci, že i když stále existují limitace, tak se podpora PWA rozšiřuje velmi rychle a můj odhad je, že do roka bude obsahovat vše, co známe z nativních aplikací. Za největší nevýhodu bych aktuálně považoval slabší výpočetní výkon, který může limitovat aplikace, které potřebují něco počítat/vykreslovat přímo v zařízení. Například u her je více než technologie důležitá přítomnost na App Storech, protože jde o velmi důležitý prodejní kanál. A přítomnost na App Store zatím také asi zůstane nejdůležitějším rozdílem mezi PWA a nativními aplikacemi. Pro zajímavost – zahrajte si třeba PWA hru TowerGame na mobilu. Lze ji přidat i jako ikonku na plochu.

V čem vyniká zrovna vaše firma SNADNEE, co se týče PWA? Jak probíhá třeba diskuze nad tím, zda je PWA pro klienta vhodná?

Ve SNADNEE je pro nás mnohem důležitější přidaná hodnota a reálný výsledek pro uživatele než použitá technologie (native, web, nebo PWA). Neprodáváme PWA jako produkt, ale kompletní službu od analýzy přes vývoj až po provoz. S každým klientem proto nejdříve analyzujeme, co mu má aplikace přinést v reálném světě, a na základě toho teprve vybíráme technologii. Naší velkou výhodou je naprosto unikátní znalost a zkušenost s PWA, protože v Česku je tohle téma poměrně nové, a my jsme už investovali hodně času do prověření technologie na skutečných projektech. 

Jaké výhody má PWA konkrétně pro e-shopy?

Pro e-shopy může mít technologie PWA mnoho výhod. Jednoduše dostanou svoji ikonku na plochu zařízení svých zákazníků, díky pokročilému cache budou fungovat mnohem rychleji i v místech s omezeným internetem a zásadně jim to zvýší konverze. V našem článku Kdo z nadnárodních firem používá progresivní aplikaci (PWA)? shrnujeme jasná čísla, která si každý může sám dohledat.

Nemohou dilema mezi přítomností na App Store a volbou PWA technologie vyřešit tzv. hybridní aplikace?

Existují 2 pohledy, ze kterých se na tuto problematiku lze dívat –technologický a uživatelský. Hybridní aplikace mohou používat stejné technologie jako PWA, ale jsou upravené pro vložení do App Store. Mohou tak být spojovacím můstkem mezi PWA a klasickou aplikací. Z uživatelského hlediska ale nepřebírají hlavní filozofii PWA – aplikace dostupná kdykoliv i bez nutnosti instalace.

Kdo už využívá PWA v ČR? „Zatímco v zahraničí už na PWA přesedlali giganti jako Uber, Tinder nebo Pinterest, v Čechách je to z velkých hráčů zatím pouze Kiwi.com nebo Dáme Jídlo. Ale právě díky nižší ceně začínají výhody PWA objevovat menší firmy a startupy,“ říká Nela Hanáková z firmy SNADNEE specializující se na PWA.

Zaujaly vás progresivní webové aplikace? Třeba budou ideálním řešením právě pro vás.

Anna Sálová

Anna Sálová

Anička se věnuje copywritingu a obsahové strategii 7 let. Začínala na volné noze, aby pak vedla copywritery v agentuře H1.cz. Odtud už byl jen kousek k založení vlastní obsahové agentury Content Wizards. Na jaře 2018 jí vyšla kniha Kreativní copywriting.

Ostatní
Heureka upisuje dluhopisy – prý na podporu českých eshopů. Vyplatí se vám jako investorovi nebo e-shopaři?

Heureka upisuje dluhopisy – prý na podporu českých eshopů. Vyplatí se vám jako investorovi nebo e-shopaři?

14. 2. 2020 14:46

Médii prosvištěla zpráva, že Heureka umožní široké veřejnosti stát se jejími investory prostřednictvím dluhopisů. A navíc, že získané prostředky poslouží k podpoře českých eshopů. To je...

Přečíst
Ostatní
Tomáš Mačica z Minutový řečník: Zdravá sebedůvěra je základ, jinak nikoho nezaujmete

Tomáš Mačica z Minutový řečník: Zdravá sebedůvěra je základ, jinak nikoho nezaujmete

7. 2. 2020 15:54

Vystupujete na veřejnosti? Prezentujete před kolegy nebo se živíte jako obchodník? Pak víte, že váš projev a to, jak působíte na publikum, je klíčem k úspěchu...

Přečíst
Foxentry
Zkušenosti s Foxentry: Ivan Petrův z Brašnářství Tlustý

Zkušenosti s Foxentry: Ivan Petrův z Brašnářství Tlustý

30. 1. 2020 16:51

Nástroj Foxentry pro formuláře bez chyb a databáze bez nesmyslů používá i legendární brašnářská dílna a e-shop Brašnářství Tlustý. Sešli jsme se s jeho jednatelem...

Přečíst

Buďte stále v obraze

Novinky
Informace
Trendy