Zaklínadlo jménem Mobile First: Kdy platí absolutně, kdy vůbec a kdy s výhradami?

6. 9. 2018 10:51

Marketing
UX
Zaklínadlo jménem Mobile First: Kdy platí absolutně, kdy vůbec a kdy s výhradami?

Lidé milují zjednodušení a když se začali marketéři a tvůrci webů ohánět heslem „Mobile First“, rychle a nekriticky ho adoptovalo spoustu decision makerů. A zatímco v některých případech primát smartphonů opravdu odpovídá realitě, v jiném případě byste s tímto přístupem pohořeli. Pojďme imperativ „Mobile First“ rozebrat a uvést na pravou míru.

Kde platí absolutní Mobile First? U sociálních sítí

Jedním faktem si můžeme být jistí – smartphony absolutně dominují, co se týče podílu přístupů na sociální sítě. Často se tak na desktopu přistihnete, že se vám třeba s Facebookem mnohem pohodlněji pracuje na mobilu, nemluvě např. o Instagramu, který měl donedávna jen velmi osekanou desktop verzi a i dnes je na ní minimum funkcí z těch, co běžně najdete v mobilní aplikaci. Pokud tedy máte social friendly produkt, kde mají uživatelé sdílet svůj obsah pokud možno odkudkoliv, Mobile First je pro vás jasná strategie.

Přístupy z mobilních telefonů v ČR

Pokud se zaměřujete na Česko, aktuální data o podílu přístupů skrze mobilní zařízení můžete najít třeba ve statistikách Netmonitoru nebo benchmarkových reportech různých odvětví (APEK). Dlouhodobější trendy sledují také online marketingové agentury – na základě dat svých klientů připravili pěkný článek o podílu přístupů z mobilu marketéři z eVisions, nebo webdesignér Martin Domeš.

Češi kopírují do jisté míry vývoj ve zbytku západního světa. Počet přístupů z mobilních zařízení na weby a e-shopy rostl nejdramatičtěji v letech 2014-2015 (zdvojnásobil se) a roste dál, i když pomaleji (v jednotkách procent). Vzniká i zatím malá, exkluzivně mobilní skupina uživatelů, která v počtu přístupů momentálně dominuje na asijských, afrických a jihoamerických online trzích.

Pozor na specifika různých trhů

Trochu více popátrat a potestovat musíte, když chcete atakovat další evropské trhy (super článek s případovkou pro e-shop Vaše čočky sepsal Honza Kvasnička), a mimo Evropu platí zase jiné návyky – např. v Africe dominují přístupy skrze mobilní telefony proto, že desktopové zařízení je pro většinu obyvatel nedostupné. Opravdovým Mobile First národem je pak mezi státy G20 Indie. Jako nákupní nástroj číslo jedna se umístily smartphony teprve nedávno v USA, ale i tak probíhá celá transakce v kombinaci s desktopem pro pohodlnější dokončení objednávky. Největší problém dělá uživatelům obecně zadávání platební karty a verifikace transakce.

Honza Kvasnička ve skvělém seriálu o mobilním webu pro Mediář:

„Nejen to, z jakého zařízení je váš web navštěvován, hraje roli. Mnohem důležitější je vědět, na jakém zařízení se u vás odehrává byznys. Musíte tedy přesně vědět, na jakém zařízení probíhají vaše konverze, kde zákazníci dokončují své objednávky a podobně. Toto je pro každý projekt rozdílné.“

TIP: Pokud už váš online byznys běží, jste ve výhodě. Proberte se daty z Google Analytics a nechte mluvit čísla – jaký je podíl návštěvnosti z mobilních zařízení a jaká je demografie takto příchozích uživatelů, jakou roli hraje mobilní zařízení v nákupním cyklu zákazníka (touchpointy, See-Think-Do-Care) nebo v nákupním procesu na webu? Jaký je trend v čase a tím pádem prognóza na další roky? Tato data vám napoví, jak moc se orientovat na pravidlo Mobile First – zda připravit responzivní web, nebo 2 rozdílné verze webu (případně několik verzí v případě adaptivního designu) – mobilní s kratším copy a zcela promakaným mobilním UX (přečtěte si třeba o důležitosti ergonomie vašeho mobilního webu nebo appky pro majitele různých modelů a značek mobilních telefonů) a desktopovou verzi s širší plejádou funkcí a rozmáchlými texty.

Ochota lidí stáhnout si appku místo návštěvy neresponzivního webu

Váš web je hodně mobile-unfriendly a myslíte si, že by se to dalo vyřešit mobilní appkou pro ty, kteří nedají dopustit na smartphone? Bohužel vás zklameme – obzvláště u návštěvníka, který na váš web přišel poprvé a třeba ani nezná váš brand, nemůžete očekávat, že půjde rovnou stahovat appku. Mnohem pravděpodobnější scénář je ten, že přijde na váš web, a když ten není použitelný na mobilu, nepokračuje uživatel nikam dál a půjde hledat ke konkurenci. Mobilní appky však nefungují příliš dobře ani velkým hráčům, jako je např. Dáme jídlo – uživatelů objednávajících z aplikace je stále menšina a většinou musíte investovat do další reklamní kampaně, abyste o appce dali vědět.

Mobile First a SEO

O důležitosti mobile-friendly webu pro umístění v Google SERPu panuje také mnoho mýtů. Ten nejčastější je, že Google bude ne-mobile-friendly weby penalizovat. Pravda je podle oficiálního blogu Google spíše v tom, že Google bude přednostně indexovat mobilní verzi vašeho webu, aby vyšel vstříc stále většímu podílů vyhledávání přes smartphony, ale nemělo by to výrazně ovlivnit ranking (i když mobile-friendly weby mají stále mít obecně v rankingu výhodu). To potvrdil také změnou svého primárního indexu na tzv. mobile first index v březnu letošního roku.

Responzivní web? Rozhodně ano. Vše podřídit mobilu? Záleží na cílovce

Co si tedy z článku vzít? Český uživatel na mobilu sice rád produkty hledá a prohlíží, ale finální nákup udělá až na počítači. Čím komplikovanější nákupní proces máte, tím více lidí raději nechá nákup na klidnou chvilku u desktopu, ale na druhou stranu rádi použijí mobilní telefon pro konverzaci s vámi na sociálních sítích. Hlavní doporučení ale zní – nekopírujte slepě cizí strategie a vždy navrhněte své řešení a prodejní kanály podle specifik vašeho oboru, cílové skupiny a tvrdých dat, která získáte testováním.

Anna Sálová

Anna Sálová

Anička se věnuje copywritingu a obsahové strategii 7 let. Začínala na volné noze, aby pak vedla copywritery v agentuře H1.cz. Odtud už byl jen kousek k založení vlastní obsahové agentury Content Wizards. Na jaře 2018 jí vyšla kniha Kreativní copywriting.

Foxentry
UX
Velká případová studie Benu.cz

Velká případová studie Benu.cz

11. 6. 2020 16:07

Podívejte se na reálný přínos Foxentry na jedné z největších českých lékaren. Ve velkém A/B testu jsme testovali několik metrik a výsledky vás jistě mile...

Přečíst
Ostatní
Marek Hrkal z odprezentuj.cz: Přestaňte dělat “tofu” prezentace

Marek Hrkal z odprezentuj.cz: Přestaňte dělat “tofu” prezentace

24. 4. 2020 14:47

Při pomyšlení na powerpointovou prezentaci se vám otevírá kudla v kapse? Nebo je naopak vaší oblíbenou formou pro představení nápadů a předání informací? Marek Hrkal...

Přečíst
Foxentry
Propojili jsme se s Upgates

Propojili jsme se s Upgates

8. 4. 2020 16:39

Pro všechny klienty, kteří nyní využívají Upgates ,nebo alespoň do budoucna plánují využívat, máme skvělou zprávu. Stali jsme se oficiálním doplňkem této platformy. Náš doplněk...

Přečíst

Buďte stále v obraze

[wd_hustle id="newsletter---blog" type="embedded"]
Novinky
Informace
Trendy