Tomáš Cironis: „Nepřestávejte svůj nápad zlepšovat a inovovat.“

Tomáš Cironis: „Nepřestávejte svůj nápad zlepšovat a inovovat.“

Tomáš Cironis je ředitelem mezinárodního startupového eventu Startup World Cup & Summit (SWCSummit). Pravidelně se dostává do kontaktu s nejlepšími evropskými startupy.

Tome, mohl bys nám prosím tě v krátkosti celý event představit a zhodnotit letošní ročník?

SWCSummit je evropské kontinentální finále celosvětové startupové soutěže spojené s mezinárodní konferencí, workshopy atd. Po Evropě probíhají jednotlivá národní kola a vítězové pak jezdí do Prahy soupeřit o titul nejlepšího Evropského startupu, s čímž je spojený i postup do Globálního Finále v Silicon Valley, pěkná vizibilita nebo 500 tisíc dolarů investment prize. Jen letos nám dorazili startupisti, speakeři i návštěvníci virtuálně.

SWC Summit

To musela být oproti minulým ročníkům docela změna. Jak zpětně hodnotíš výhody a nevýhody konference pořádané online?

Super dotaz! Výhodou je určitě bezpečnost, protože pandemii i veškerá opatření bereme vážně. Dále pohodlí, kdy řečníci, soutěžící ani návštěvníci nemuseli cestovat k nám do Prahy a stačilo doma zapnout počítač. A jako výhodu beru i možnost přístupu k Summitu z celého světa, kdy sledovanost živě a následně ze záznamu překonala jakákoliv čísla, kterých bychom byli schopni dosáhnout s offline Summitem. A nevýhody? Ty tam jsou také a máme nad čím do budoucna přemýšlet. Jak nahradit networking? Jak udržet pozornost sledování online streamu po 8 hodin? Také jsme závislí na neselhání techniky, kdy si můžeme vše několikrát den předem vyzkoušet a stejně nás při živém vstupu nakonec zklame audio nebo video.

Mluvil jsi o číslech. Máte už spočítané, kolik se Vám podařilo přilákat sledujících?

Stále sčítáme. Teď je na Facebooku nějakých 7 300 zhlédnutí, další byla skrze YouTube kanál a velkou radost nám také udělalo téměř 30 000 zhlédnutí díky partnerství s mediálním domem ECONOMIA, kdy Summit přebíral jejich deník ihned.cz. Nadto nám dalších několik tisíc zhlédnutí přidají ještě naši komerční i networking partneři, kteří stream přebírali a sdíleli do networku v jejich zemích. Takže celkové číslo bude docela zajímavé.

Klobouk dolů, to jsou parádní výsledky. Diváky určitě přilákala také velmi zajímavá jména, které se vám na event podařilo zajistit.

Skvělí řečníci jsou vždy tahouni celé reklamní kampaně, kterou letos opět bravurně vedl Honzou Křížem, takže si dáváme záležet, abychom mu vybrali nejen slavné tváře, ale také osobnosti, které mají návštěvníkům co předat. Vše tvoříme společně s Vaškem Pavlečkou, šéfem fondu Air Ventures, který přivedl třeba Marvina Liao, jednoho z partnerů ve světoznámém 500Startups, kdy on sám má za sebou více než 400 úspěšných investicí, nebo Tom Cwik z JPL NASA, který šéfuje tamější technologické kanceláři. Dále Martin Tolar, český lékař pracující v USA, který je nejdál ze všech, momentálně ve 3. fázi schvalování FDA, ve výzkumu léku na Alzheimerovu nemoc. A pomyslným zlatým hřebem byla sestra Elona Muska, Tosca Musk, která založila a vede svou vlastní streamovací službu zaměřenou na romantické filmy. 

Jedna z neodmyslitelných součástí takovýchto eventů je networking, jak jste ho vyřešili v tomto formátu?

Nejenže je neodmyslitelnou, za mě je tou nejdůležitější částí eventů. A zatím se nám nepodařilo přijít na nějaké řešení, které by to dostatečně nahradilo. Nakonec jsme se ale rozhodli využít české EVENTEE, které propojovalo účastníky mezi sebou podobným principem jako funguje Tinder. Pokud startupista i investor “swajpli” správným směrem, apka jim připravila separátní ZOOM místnost, kde se mohli nerušeně bavit.

Když ještě zůstaneme naposled u SWCSummit, je něco, co bys rád vypíchnul na letošním ročníku?

Určitě rekordní počet přihlášek startupů do soutěže z V4 zemí, letos jich bylo přes 420! Analytici se při výběru těch nejlepších pěkně zapotili. A taky bych chtěl vypíchnout toleranci a týmového ducha celého startupového ekosystému nejen v Česku a na Slovensku, ale v celé Evropě. Poslední týdny nebyly jednoduché pro nikoho a opět se ukázalo, že podnikatelský svět více méně dokáže držet při sobě.

Pojďme teď trochu víc k tobě. Jak ses k organizování SWCSummit vůbec dostal?

Vždy jsem se motal kolem startupového světa a baví mě organizovat lidem život, i když mě za to občas taky pěkně nenávidí ?

Co tě na tom baví?

Tým lidí okolo! Vždy jsem měl štěstí na super partu lidí, s kterou žádný úkol není nemožný. Ať už když si zamaneme, že uděláme první startupovou konferenci ve 3D virtuální realitě nebo se zapojíme do vládního programu na pomoc proti Covid-19 nebo je donutím třeba běžet štafetu po Praze za neziskovky. A zatím mi to všechno tolerují!

A co příští rok? Jaké plány máš dál?

Otřepané klišé: větší a lepší! Určitě se chceme poučit z toho, co letos na SWCS nešlo dle představ, vymyslet v čem můžeme být zase světoví a přivézt nějakého globálně úspěšného speakera. A jestli si můžu vybírat, rád bych zůstal u rodiny Muskových.

Když se teď chvilku pobavíme o českých startupech, co si o nich myslíš? Mají na to prorazit ve světové konkurenci?

Je to mnohem lepší, než si myslíme! Co se týče technologií a lidského talentu, tak jsme v Česku špičkoví, jen by to chtělo víc zářných příkladů k následování. A ne, že by tu nebyly! AVAST, před pandemií Kiwi.com a 3D Průša tiskárny jsou vzorové příklady, které proráží ve světové konkurenci. Jen se občas necháme ušlapat takovým tím vnitřním “to stejně nevyjde”.

A co bys tedy doporučil českým startupům? Jak uspět, čeho se vyvarovat?

Evergreen potíží při zakládání startupů je byrokracie, ale to už se také nějak zlepšuje. Za mě je nejdůležitější, a to podotýkám se třemi vykřičníky, nejdřív testovat trh. Mluvit se svými zákazníky na začátku i v pokročilých fázích. Na začátku zkuste svůj nápad prodat někomu na ulici, jestli vám dá za to peníze. Nenechte se zmást tím, že vám vaše babička řekne, že je to super a určitě by si to koupila. Jděte ven, testujte a nepřestávejte svůj nápad zlepšovat a inovovat. Přesně, jak to teď třeba děláte vy, ve Foxentry. A další doporučení je, nebát se dát svým prvním zaměstnancům podíly ve firmě, když jsou ochotní pro vás několik let obětovat jejich volný čas nebo soukromý život. Na západ od nás je to docela běžné a má to ve finále vícero pozitivních důsledků.

Nenechte se zmást tím, že vám vaše babička řekne, že je to super a určitě by si to koupila. Jděte ven, testujte a nepřestávejte svůj nápad zlepšovat a inovovat.

Z hlediska tvého pohledu jako člověka, který zná přednosti a slabiny českých ale i evropských startupů, dává ti to, co děláme my ve Foxentry smysl?

Určitě! E-commerce bylo už před pandemií na vzestupu a nyní to je zlatá žíla. A čím snadnější cesta pro uživatele a zákazníka, tím častěji se bude vracet a bude spokojenější. Já si třeba pamatuju, jak jsem v předchozí práci při objednávce u jednoho dodavatele poprvé zadal email s překlepem. Sice jsem na to brzy přišel, ale formulář si to zapamatoval, já na to při každé další objednávce zapomněl, a pak jsem se mohl pokaždé uvztekat. Zároveň startupy inkubované naším fondem mají už docela velké databáze klientů a zákazníků a trochu je pročistit a vytřídit vůbec nebude na škodu. A věřím, že s obojím dokážete ve Foxentry pomoct.