Katka Erfányuk: PPC – parťák pro SEO i copywriting

2. 5. 2019 15:01

Marketing
Katka Erfányuk: PPC – parťák pro SEO i copywriting

Když jsem v oboru začínala, slýchala jsem celkem legrační zdůvodnění, proč spíš dělat “to” SEO, než PPC. “PPC stojí spoustu peněz, SEO je přece ZADARMO” Není. A nejen, že není ZADARMO, ale ono dělat “to” SEO je často i nákladnější, než se pustit do samotných PPC. Když ale obě disciplíny propojíte, můžete získat hodně efektivní spolupráci a ve výsledku vydělat dost peněz.

Bez dat nejen organic neovládneš

Před pár měsíci mě oslovila klientka, která rozjížděla nový byznys s dárkovými předměty. Měla puštěný web, brandové reklamy na FB, ale v podstatě čekala, co se bude dít. Zadání bylo udělat analýzu klíčových slov, nastavit “to” SEO a taky asi možná dodat někam “ta” klíčová slova.

Dobře. Ale kde brát, když nic nemáte. A tím nic myslím fakt nic. Žádný výzkum trhu, žádná definice cílových skupin, značky. Žádná data o vyhledávacích dotazech, vstupních stránkách, konkurenci, historické pozici…

Ano, mohly jsme si sednout a sestavit tým specialistů, který by většinu potřebných dat vymyslel, obstaral a ověřil. A mohly jsme u toho utratil v lepším případě desítky tisíc a týdny času. Jenže ten jsme úplně neměly. A popravdě ani ty desítky tisíc. Jak z toho ale ven?

Zapojte do hry nejdřív analytika

Když si otevřete Google Analytics a tam to zeje prázdnotou, protože e-shop spustili před týdnem, tak toho fakt moc nevymyslíte. Jako první krok doporučuji zvednout telefon a zavolat analytikovi. Poproste ho, aby vám zkontroloval správné nastavení celého účtu. Ujistěte se, že máte nasazený e-commerce modul, propisují se konverze, jsou aktivní přehledy o publiku atd. Většina z toho bude s největší pravděpodobností nastavená špatně.

Na kafe s PPCčkařem

Společně projděte všechno, co o projektu víte, a i když se může jednat o dojmy, ty v průběhu buď vyvrátíte, nebo potvrdíte. Proberte produkt/službu a hlavně mu řekněte, co potřebujete. Já jsem toho potřebovala dost. Chtěla jsem totiž:

 • Na web dostat návštěvnost,
 • udělat pár konverzí,
 • získat vyhledávací dotazy a klíčová slova,
 • zjistit názvy konkurentů,
 • mít přehled o výkonu jednotlivých slov,
 • a hodně dalšího…

Společně jsme postavili kampaně, které jsme, po dohodě s klientkou, nijak neomezovali. Takže žádné přesné shody, žádné vylučovací dotazy ani maximální ceny za proklik. Jediné, co jsme omezili, byl finální rozpočet.

Za týden máte slušnou představu, za 3 týdny dat až na půdu

Tady bych jen upozornila, že se jednalo o segment dárků a měli jsme obrovské štěstí, že se kampaně pouštěly 3. prosince. Takže data, která jsem potřebovala, jsem mohla mít v podstatě během pár dnů. Mimo hlavní sezónu by to trvalo mnohem déle, ale je pravda, že nejspíš s podobným nákladem.

Za 21 dní jsem získala spoustu informací o tom, kdo jsou zákazníci, jak produkt hledají a co řeší. Věděla jsem taky, jaký mají slova výkon, konkurenčnost a že nám chybí asi milion a jedna vstupní stránka. Jako bonus jsme zjistili, že průchod webem bude asi trochu problém a bude dobré na něm pracovat. Mimo to jsme vydělali i první peníze.  

Hurá do práce

Po Vánocích jsem si sedla k Google Analytics, tabulce od PPCčkaře, zbytkům cukroví a začala třídit data. A hlavně vytvářet seznam úkolů.

Nejdřív jsem potřebovala roztřídit klíčová slova a udělat klíčovku. Díky tomu jsme měla seznam vstupních stránek, které bude nutné vytvořit. Díky datům z demografických a geografických přehledů, datům o zařízeních a dalších jsem zase začala tušit, kdo je náš zákazník a jak k němu asi mluvit, což využijeme mj. i v copywritingu.

Sečteno podtrženo

Otevřeně říkám, že jsme nezískali 100% data, za 21 dní jejich sběru to ani není reálné. Cílem totiž nebylo vytvořit klíčovku, která pokryje kompletně celý trh s dárkovými předměty. Ani obsahovou strategii, která odpoví na vše a jako bonus dodá obsahový plán na 3 roky dopředu.

Cílem bylo získat podklady proto, kde a jak začít. A to bez toho, abychom utratili desetitisíce na výzkumech, brainstorminzích a tvorbách strategií bez jediné vydělané koruny.

Ale abych uvedla i trochu čísel:

 • Jak jsem řekla, kampaně běžely 21 dní.
 • Náklady na kredit: 15 000 Kč.
 • Návštěv z placeného vyhledávání: 2015.
 • Konverzí: 32.
 • Získaných klíčových slov 2500.
 • 30 hodin práce PPC, SEO, obsahový plán a analytik bez samotné tvorby copy.
TIP: Pomocí PPC můžete testovat i jednotlivá USPs svého byznysu nebo komunikační styl – které výhody u zákazníků nejvíce rezonují? Na jaké argumenty nejvíce reagují? Na jaké copy nejvíce klikají? Připravte si sadu inzerátů, kde otestujete svá sdělení, a podle výkonu jednotlivých inzerátů pak poznatky vtělte do své obchodní a marketingové  strategie.
Katka Erfányuk

Katka Erfányuk

Katka začínala s online marketingem před 8 lety v rodinné firmě. Prošla agenturou H1.cz, kde zapínala SEO. Po 3 se vrátila zpět na volnou nohu a teď se nejvíc věnuje copywritingu, obsahovým strategiím a výzkumům. Její největší vášní jsou ale stále analýzy klíčových slov.

Ostatní
Marketing
PR manažerka Adéla Flejšarová: PRko není prostě levná reklama

PR manažerka Adéla Flejšarová: PRko není prostě levná reklama

23. 1. 2020 14:53

Adéla se věnuje PR přes 12 let a pomáhala se zviditelněním třeba online tržišti Fler nebo e–shopu Mixit.cz. Jelikož je pro mnohé z nás PR...

Přečíst
Marketing
Nejzajímavější akce a konference pro e-shopaře a marketéry v zimě a na jaře 2020

Nejzajímavější akce a konference pro e-shopaře a marketéry v zimě a na jaře 2020

16. 1. 2020 16:23

Nový rok si žádá nové know-how. Ať už jste si předsevzali, že se letos budete více vzdělávat, nebo jen hledáte příležitost k networkingu s lidmi ze stejného...

Přečíst
UX
Marketing
7 psychologických efektů pro využití v marketingu

7 psychologických efektů pro využití v marketingu

10. 1. 2020 14:21

Přemýšlíte, jak v novém roce vylepšit svůj marketing? Možná k tomu nebudete potřebovat sofistikované nástroje a nové fičury, naopak postačí naplno využít principy lidské psychologie – při...

Přečíst

Buďte stále v obraze

Novinky
Informace
Trendy