Inspirujte se: Originální packaging českých e-shopů

16. 7. 2019 16:15

Marketing
Ostatní
Inspirujte se: Originální packaging českých e-shopů

Ne nadarmo se říká, že „obal prodává“ nebo že „soudíme knihu podle obalu“. Zajímavý obal, krabice nebo balení zboží z e-shopu vám vedle praktické funkce pomůže zaujmout, navázat se zákazníkem vztah a třeba dostat vaši značku autenticky na sociální sítě.

S obyčejnou hnědou krabicí neohromíte

Jak dokážete zajímavým balením pracovat s emocemi zákazníka (za předpokladu, že zbytek nákupního procesu máte vyladěný) skvěle otestoval pro loňský SupportDay UX expert Honza Kvasnička. Objednal si balíček z desítek českých e-shopů a čekal. Koukněte se, jak to dopadlo.

Originálním packagingem nebo zajímavým dárkem/bonusem v balení si může pomoci k:

 • Odlišení od konkurence
 • Spokojenějšímu zákazníkovi a lepším hodnocením na srovnávačích
 • Intenzivnějšímu vnímání značky a věrnosti značce
 • Aktivitě na sociálních sítích a organickému šíření mezi kamarády a známé
 • Získání ambasadorů značky
 • Opakovaným nákupům
TIP: V Honzově průzkumu zvedl razantně spokojenost zákazníků přiložený reklamační formulář. Zákazník nikde nemusí pátrat, a navíc je vidět, že se reklamací nebojíte. Obyčejná kartička s výzvou ke sdílení unboxingu zase zvýšila počet zmínek o značce na sociálních sítích 20násobně během 1 měsíce od zavedení.

Unboxing jako nejsledovanější formát na Instagramu a YouTube

Jak Honza správně říká – byla by škoda nevyužít fenomén unboxingu ve svůj prospěch. Fenomén je tak populární, že už se stal regulérním marketingovým nástrojem a samy firmy teď unboxují svoje výrobky a zásilky před kamerou. Nejsledovanější jsou unboxingy technologických vychytávek nebo hraček pro děti, ale menší cílové skupiny můžete oslovit i díky unboxingu kosmetiky, oblečení, kuřáckých potřeba nebo čehokoliv, co je krásné, nebo komplikované.

Ideální je samozřejmě zapojení youtuberů s velkým publikem – značky a e-shopy pravidelně zasílají vybraným osobnostem zboží v prémiovém balení nebo s osobním vzkazem. Při zasílání zboží blogerům a influencerům si dejte záležet, aby bylo při unboxingu, co ukazovat.

Propagace pomocí influencerů ovšem postupně ztrácí na autenticitě a co vede, je opravdovost. Věnujte proto péči každému jednotlivému balíčku a efekt se brzy projeví organicky – díky vaší snaze přinést zákazníkovi „něco navíc“ si totiž může připadat důležitě i Hanka z Bruntálu, která balení natočí na své Instastories a řekne o něm všem kamarádkám.

TIP: Unboxing vychází vstříc několika našim přirozeným vlastnostem – touze získat, ulovit, vlastnit a navíc jakémusi potěšení ze striptýzu daného produktu, kdy nám ho youtuber kus po kousku odhaluje.

Reagujte na válku proti plastům

Čím můžete své zákazníky v dnešní době hodně popudit, je množství plastových obalů a vycpávek v zásilce. Celý e-shopový byznys vytváří obrovské množství odpadu, a tak tiskem nedávno nadšeně proběhla zpráva, že Richard Bystřický ze Zlína přišel s nápadem, jak tento systém změnit. Internetovým obchodům nabízí „Repetebox“ – obal, v němž lze zboží posílat opakovaně. „Jde o prostorný sáček, do něhož se uloží zboží, ale po použití se dá složit tak, že vypadá jako dopisní obálka. A podobně jako dopis by jej zákazníci měli odesílat zpět,“ řekl Bystřický serveru iDnes.cz a už jedná s Českou poštou, aby zákazníci mohli složené obaly házet přímo do jejích schránek. Ať už proto uvažujete o jakékoliv inovaci vašeho packagingu a boxingu, jedním si můžeme být jistí – ekologický rozměr celého objednávkového procesu bude pro spotřebitele hrát čím dál větší roli – hlavně u prémiového zboží, které sází především na image.

TIP: Vyvíjíte vlastní fyzický produkt? Bude vás zajímat disciplína design produktových obalů. Dejte svému produktu snadno odlišitelný obal vyjadřující jeho povahu a podstatu. Inspirujte se letošními nejlepšími obaly světa podle Světové obalové organizace nebo 50 nápady na téma Kávová mánie od českých mladých designérů ze soutěže Model Young Package.

Jak má pojmout unboxing zrovna váš e-shop?

Honza Kvasnička doporučuje projít následující body, které vám odpoví na otázku, čím se při balení objednávky odlišit, kolik do balení 1 objednávky navíc investovat a jak poznat, že je zákazník opravdu spokojenější.

 • Poznejte svou cílovou skupinu. Kdo to je? Jak se rozhoduje? Kolik objednávek za rok průměrně objedná? Používá sociální sítě? Vrací hodně zboží, nebo reklamuje?
 • Zmapujte si konkurenci. Třeba zkušebními objednávkami 😊
 • Porovnávejte investice a zisky z upgradovaného balení. Z hlediska brand buildingu a sdílení na sociálních sítích se Honzovi nejvíce osvědčily vlastní, originální brandové dárky a brandový merchandise. Ještě lépe můžete efekt trackovat směrováním zákazníka na speciální URL vašeho e-shopu nebo zadáním unikátního slevového kódu.
 • Pravidelně se zákazníků ptejte. Třeba přes dotazník spokojenosti zaslaný po nákupu.

3 unboxingy, které mě zaujaly

 • Trenýrkárna přidává do svých balíčků dámský nebo pánský časopis (podle obsahu zásilky), balení kondomů a slevový kupón na další nákup.
 • Sephora umožňuje doručit balíček v dárkovém balení zdarma, a to se opravdu povedlo – kosmetika dorazila v „sephorácké“ designové pruhované krabici vystlané červeným papírem. Velmi „sdílitelné“ a k tom 3 vzorky kosmetiky zdarma.
 • Klub Pánů z Ponožkovic zasílá k ponožkám vždy osobní dopis od tajemníka klubu – Huberta Ponožky – o tom, co se od posledních ponožek probíralo a odsouhlasilo na Nejvyšší ponožkové radě.
Anna Sálová

Anna Sálová

Anička se věnuje copywritingu a obsahové strategii 7 let. Začínala na volné noze, aby pak vedla copywritery v agentuře H1.cz. Odtud už byl jen kousek k založení vlastní obsahové agentury Content Wizards. Na jaře 2018 jí vyšla kniha Kreativní copywriting.

Ostatní
Marek Hrkal z odprezentuj.cz: Přestaňte dělat “tofu” prezentace

Marek Hrkal z odprezentuj.cz: Přestaňte dělat “tofu” prezentace

24. 4. 2020 14:47

Při pomyšlení na powerpointovou prezentaci se vám otevírá kudla v kapse? Nebo je naopak vaší oblíbenou formou pro představení nápadů a předání informací? Marek Hrkal...

Přečíst
Foxentry
Propojili jsme se s Upgates

Propojili jsme se s Upgates

8. 4. 2020 16:39

Pro všechny klienty, kteří nyní využívají Upgates ,nebo alespoň do budoucna plánují využívat, máme skvělou zprávu. Stali jsme se oficiálním doplňkem této platformy. Náš doplněk...

Přečíst
Foxentry
Bleskově spuštěný e-shop? Anticovidshop.cz frčí na Foxentry

Bleskově spuštěný e-shop? Anticovidshop.cz frčí na Foxentry

3. 4. 2020 11:06

V době pandemie viru COVID-19 se musí postupovat rychle. A přesně to potřeboval Jiří Krov, projektový manažer společnosti DF Partner, která spustila výrobu dezinfekčního prostředku Anti-COVID...

Přečíst

Buďte stále v obraze

Novinky
Informace
Trendy