Hlasoví asistenti a budoucnost nakupování

27. 9. 2018 14:13

Marketing
Ostatní
Hlasoví asistenti a budoucnost nakupování

Technologie se pomalu dostává do bodu, kdy nebudeme muset složitě filtrovat v databázích, zadávat vyhledávací dotazy typu „zámečnictví Praha 2 nonstop“, a dokonce ani nebudeme pro obsluhu různých zařízení nutně potřebovat ruce. Blížíme se ke chvíli, kdy k ovládání světa kolem nás budeme využívat to nejpřirozenější – náš hlas a přirozenou konverzaci s našimi digitálními asistenty s umělou inteligencí. Kdy postačí říct: „Zavolej do nejbližšího nonstop zámečnictví, rozbil se nám zámek. Ať to nestojí víc jak tisícovku,“ a za chvíli už u vás budou opraváři, kterým váš digitální asistent vysvětlil situaci a dohodl podrobnosti.

Pokecejte se Siri

S chytrými asistenty se mezi první setkali uživatelé zařízení Apple, když do nich firma v roce 2011 integrovala asistentku Siri. Díky strojovému učení (tím, jak jste ji používali) se zdokonalovala a nabízela vám personalizované odpovědi na vaše otázky a plnila jednoduché vyhledávací pokyny. V roce 2016 už uměla odpovídat i na doplňující otázky a naučila se spolupracovat s celou škálou jablečných aplikací i aplikací 3. stran. Od té doby se ale zdá, že ztrácí na konkurenční projekty, a kritici dávají Siri sežrat stále nedokonalou hlasovou rekognici, kdy si neporadí s různými přízvuky, a v podstatě zaříznutý vývoj. Applí vývojáře ale hodně vyděsil projekt hlasového asistenta od Amazonu, a proto se zdá, že do Siri také šlápnou, aby jim konkurence definitivně neutekla.

… nebo Alexou

Každopádně ani Alexa není bez chyby – umí zatím jen několik jazyků, a proto nemůže soupeřit s jazykovými schopnostmi Google Assistanta těžícího z deep learningu služby Google Translate. I tak Alexu plánuje Amazon integrovat do 35 000 nových domů společnosti Lennar Corporation. Aplikaci s Alexou si můžete nainstalovat do kompatibilních zařízení, stejně jako jí dále vylepšovat instalováním dalších tisíců doplňkových „skills“. Alexa umí i objednat dovážku jídla (spolupracuje např. s řetězcem Domino´s Pizza) a díky službě Amazon Key si může poslíček otevřít dveře a doručit balíček opravdu až domů. Bohužel statistiky zatím nevypadají moc slibně – nakupování s Alexou zatím využily jen 2 % uživatelů a 90 % z nich už znovu nenakoupilo.

Víte, že hlas a komunikační styl Alexy byly inspirovány hlasovým asistentem na lodi Enterprise ze Star Treku?

… nebo Cortanou

Amazon spolupracuje s Microsoftem, a proto si na Alexa-kompatibilní hardware můžete nahrát i asistentku Cortanu. Ani Cortana zatím neovládá všechny jazyky a hlavně tahá data z vyhledávače Bing (jo to je ten, co jste jednou omylem použili po rozbalení nového notebooku s OS Windows). Zajímavou funkci je ale „Notebook“, kde najdete přehled toho, co se o vás Cortana zatím naučila, a můžete informace mazat a přidávat. Máte tak větší kontrolu nad tím, jak vás asistent vidí, než u konkurence. Má i zajímavou schopnost pro sázkaře – umí dobře předvídat výsledky sportovních utkání a co se týče právě proběhlého mistrovství světa ve fotbale, netrefila jen 3. místo.

Víte, že i Samsung vyvíjí svého asistenta jménem Bixby? Nahradil jím v roce 2017 dosavadního asistenta S Voice.

Co se týče podporovaných funkcí, tak se Siri, Alexa ani Cortana příliš neliší a nejširší škálu využití dle mého názoru zatím nabízí Google Assistant.

S Google Assistantem ovládáte nejen svůj smartphone, ale i chytrou domácnost nebo auto

I když chytrý Google asistent začínal jako aplikace pro chytrý reproduktor Google Home a pak se z něj mohli těšit jen majitelé zařízení Pixel, od loňska si mohou appku Google Assistant stáhnout do svého zařízení všichni Androiďáci a vyzkoušet si, co umí. A umí toho opravdu hodně, protože může těžit z nejobsáhlejšího a nejvyspělejšího vyhledávače na světě.

Co Google Assistant umí?

 • Vést obousměrnou komunikaci, jako třeba Siri nebo Alexa.
 • Ovládat hardware hlasem i s možností klasického ručního ovládání mobilního zařízení.
 • Vyhledávat na internetu i ty nejbizarnější dotazy (Jak se jmenuje ta islandská sopka, jejíž jméno nikdo neumí vyslovit? Jak se jmenuje písnička, co jsme na ní tancovali kolem půlnoci na kamarádově svatbě a je o slonech?).
 • Plánovat schůzky, nastavovat budíky a připomínky.
 • Pracovat se všemi informaci ve vašem Google účtu, telefonu a cloudu.
 • Identifikovat objekty v reálném světě a poskytovat k nim doplňující informace (Toto je jablko odrůdy GRANNY SMITH a má 57 kcal.), stejně jako promítat virtuální objekty do reálného světa skrze pohled na váš displej.

TIP: Přečtěte si o využití rozšířené a virtuální reality ve svém byznysu.

 • Nakupovat a platit jen na základě hlasového pokynu a uložených dat.
 • Rozeznávat písničky, hlasy různých členů domácnosti a automaticky detekovat jazyky, kterými uživatel zrovna mluví.
 • Zjistit, jestli jste nervózní, unavení nebo naopak plní energie díky integraci do nositelných produktů Wear OS, jako jsou chytré hodinky.
 • To vše ve i velmi hlučném prostředí (pro vývojáře prý jeden z nejtěžších tasků, ale prostě chtěli, aby asistent v pohodě fungoval i v přeplněném baru).
 • Momentálně se zdokonaluje spolupracující systém Google Duplex, díky kterému umí asistent sám telefonovat, domlouvat schůzky a působit přitom přirozeně. Imituje intonaci volaného, vkládá vycpávková slova jako „hm…“, a pokud mu přijde, že situace se komplikuje, zavolá si na pomoc svého pána, aby hovor dořešil.

U chytrých reproduktorů to nekončí – už se představily první chytré displeje pro interakci s inteligentními asistenty. V Google se chystá se také integrace s novými verzemi Android TV a Android Auto.

Využití při nakupování

 • Nákupní seznamyautomatickou objednávkou před spotřebováním zásob – opakované nákupy drogérie, plen a potravin denní potřeby v oblíbených e-shopech.
 • Výběr a objednávka bez dotyku mobilního telefonu i v kamenných prodejnách a následné doručení (Google nabízí propojení přes službu Google Express, která je v testovací fázi v USA).
 • Vyhledávání nejlepších cen, nejbližších obchodů a nejlepšího zboží v kombinaci s umělou inteligencí, která rozumí vaším návykům a preferencím.

Budoucnost asistentů s umělou inteligencí prověří simulace emocí

Naprosto klíčovou otázkou, která ovlivní to, jak moc se lidé s hlasovými asistenty a umělou inteligencí sžijí, je to, jak zapojit do interakce s těmito digitálními pomocníky emoce. Pokud interakce s Google Assistantem bude připomínat nablblého chatbota nebo robůtka na klíček, nebude to ani zdaleka tak přirozené, jako když s vámi asistent občas prohodí pár slov jen tak, pochválí vám outfit nebo se zeptá, proč jste dneska takoví smutní, a zahraje vaši oblíbenou písničku.

Důležitost emocí a osobnosti vašeho asistenta si silně uvědomují i v Google – už v roce 2016 po uvedení Google Home oslovili bývalou animátorku Pixaru, Emmu Coats, aby asistentovi pomohla získat i nějaké osobnostní rysy a v roce 2017 přidala možnost vybrat si z několika hlasů asistentů – jedním z nich byl hlas zpěváka Johna Legenda.

Proč uvažovat o hlasovém asistentovi už dnes?

Proč byste podle Behshada Behzadiho, který nám předváděl schopnosti Google Assistanta minulý týden na WebExpo 2018, měli pamatovat na hlasového asistenta ve svém byznysu už teď? Protože budete mezi první skupinou obchodníků, které formou hlasového vyhledávání a nakupování nabídne uživatelům své služby, a jako early adopters budete mít velký náskok, až se inteligentní hlasoví asistenti stanou mainstreamem.  Pomůže vám k tomu i kit pro vývojáře, který Google představil v dubnu 2017. Jestliže prodáváte sortiment, který je jako dělaný pro „internet věcí“ určitě byste nad hlasovými asistenty měli začít uvažovat.

Anna Sálová

Anna Sálová

Anička se věnuje copywritingu a obsahové strategii přes 5 let. Začínala na volné noze, aby pak vedla copywritery v agentuře H1.cz. Odtud už byl jen kousek k založení vlastní obsahové agentury Content Wizards. Na jaře 2018 jí vyšla kniha Kreativní copywriting.

Ostatní
Jan Kalianko o onlajnu a e-shopech: Každý e-shop potřebuje v určité fázi něco jiného

Jan Kalianko o onlajnu a e-shopech: Každý e-shop potřebuje v určité fázi něco jiného

27. 5. 2019 12:53

Honza je pořadatelem mnoha akcí pro e-shopaře, jako je třeba E-shop summit nebo Czech On-line Expo. Nedávno prodal svůj vlastní ziskový e-shop a teď se...

Přečíst
Marketing
Spolupráce s influencery a blogery: Jak je oslovit a na co si dát pozor

Spolupráce s influencery a blogery: Jak je oslovit a na co si dát pozor

9. 5. 2019 13:33

Součástí mojí práce jako obsahového stratéga je v dnešní době i spolupráce s influencery a blogery. Správně zvolená osobnost může vašemu e-shopu přinést relevantní návštěvnost, může zviditelnit...

Přečíst
Marketing
Katka Erfányuk: PPC – parťák pro SEO i copywriting

Katka Erfányuk: PPC – parťák pro SEO i copywriting

2. 5. 2019 15:01

Když jsem v oboru začínala, slýchala jsem celkem legrační zdůvodnění, proč spíš dělat “to” SEO, než PPC. “PPC stojí spoustu peněz, SEO je přece ZADARMO”...

Přečíst

Buďte stále v obraze

Novinky
Informace
Trendy