Co je UX writing a jakou roli hraje ve vašem projektu?

14. 11. 2019 13:12

UX
Co je UX writing a jakou roli hraje ve vašem projektu?

Weby, e-shopy, aplikace, orientační systémy nebo ovládací panely – nejen tam najdete více či méně povedené UX texty, tedy texty pro uživatelská rozhraní. Jak na ně jít, abyste uživatelům maximálně usnadnili a zpříjemnili jejich používání, jsme se přišli naučit na školení od Terezy Frankové a Milana Švolby z projektu Jasná zpráva.

Nejlepší UX texty jsou takové, kterých si uživatel ani nevšimne

Tereziny UX texty možná znáte, pokud používáte službu Twisto nebo jste klientem Modré pyramidy. Milan zase vylepšuje UX copy v O2. „UX writer pracuje nejen se slovy, ale i s informační architekturou a lidskou psychologií,“ uvádějí lektoři školení a pokračují rozdíly mezi klasickým „marketingovým“ copywritingem a UX writingem.

UX writing má rozdílný cíl a rozdílný jazyk. Zatímco klasický copywriting chce především zaujmout, UX writing chce hlavně pomoci. Je proto jednodušší a věcnější a kreativita by v něm neměla zastínit funkčnost.

UX writing má (podle složitosti akce) lidem říct:

co mají udělat + proč to mají udělat (tím spíš to pak udělají) + co k tomu budou potřebovat (občanku, číslo smlouvy) + jak mají údaj vložit (s lomítkem? s předvolbou?) + proč to potřebujeme my (hlavně osobní údaje) + co se stane po akci + za jak dlouho se to stane (půjčku schválíme do 1 minuty/kalhoty ušijeme do 3 týdnů) + co se stane, když si to rozmyslím (k nastavení se můžete vrátit)

Text musíte vměstnat na malý prostor, musí znít správně česky a musí znít jednoznačně. Když také respektuje tone-of-voice a ducha brandu,  je vyhráno. I tak ale Tereza s Milanem vždy radí dát přednost srozumitelnosti pro uživatele před zachováním stylu komunikace za každou cenu.

Kdy přizvat do projektu UX writera

„Ideálně současně s designérem,“ radí Tereza, „UX writer je často také prvním testerem průchodnosti aplikace. Když musíte něco komplikovaně vysvětlovat v UX copy, tak je patrně už s designem něco špatně.“  

Jak psát UX texty podle Terezy a Milana?

  • Pište jako lidé a zapomeňte na strojový mód – ideální pro UX writing je psaná konverzační forma.
  • Veďte dialog – vy mluvíte skrze UX copy, uživatel odpovídá akcí.
Přečtěte si náš článek o konverzačním rozhraní a hlasových asistentech.
  • Myslete na to, v jaké situaci se uživatel zrovna nachází – spěchá, má strach, cítí se nejistě?
  • Buďte struční, ale ne strozí.
  • Používejte konzistentní názvosloví napříč systémem.

Co všechno může UX writer otextovat?

SMS zprávy

Ty mají maximálně 160 znaků vč. mezer, a zatímco v chytrých telefonech se více zpráv spojí automaticky do jedné, u „hloupých telefonů“ na to nespoléhejte. Písmeno s diakritikou navíc zabere více znaků. Pozor si dejte na odkazy na konci vět, které mají nepříjemný zvyk navázat se na tečku – odkaz pak nefunguje. Tereza s Milanem také odrazují od psaní verzálkami – zpráva se pak nedá číst, protože splývá do jednoho bloku.

Dialogová okna a tlačítka

Copy dialogových oken se většinou skládá z titulku, popisku a tlačítka. Soustřeďte se hlavně na titulek a tlačítko, protože popisek málokdo čte. Oblíbeným trikem, když chcete zákazníka popostrčit k odběru newsletteru nebo konverzi, je tzv. confirm shaming, kdy tlačítko pro odmítnutí zaslání slevového kuponu formulujete třeba textem: „Ne, díky, radši budu nakupovat za plnou cenu.“

Chybové hlášky

Řekněte, co se stalo, proč se to stalo a na koho se má uživatel dál obrátit, případně co má dělat dál. Nebojte se přiznat chybu a místo suché hlášky Uživatelské jméno už je zaregistrováno napište raději Už se známe! Přihlaste se do svého účtu. Podobně fungují i potvrzovací a stavové hlášky – řekněte, co se děje (Nahráváme fotky.), co mám dělat, nebo nedělat (Nahráváme vaše fotky, prosím nezavírejte okno prohlížeče.) a jak dlouho to bude trvat (Nahráváme vaše fotky, nezabere to víc než minutu. Nezavírejte prosím okno prohlížeče.) 

Formuláře a placeholder texty

Při textování formulářů budete řešit 2 typy copy – statické (názvy políček) a dynamické (potvrzovací a chybové stavy). Můžete to pojmout minimalisticky – třeba zelenou fajfkou pro potvrzení správně vyplněného políčka, nebo se můžete vyřádit a přidat třeba i pochvalu nebo personalizovanou hlášku: „Krásné jméno“ nebo „Vidím, že máš vkus.“ Kde určitě neexperimentujte, jsou podmínky pro správné vyplnění – ty umístěte viditelně, nečekejte s nimi až do chybových hlášek, neschovávejte je do tooltipů a otextujte je naprosto jednoznačně.

Tooltipy

Tooltipy jsou nápovědy, které se zobrazí po najetí kurzoru a se statickými UX texty fungují v kontextu. Dočasné tooltipy se hodí také pro upozornění na novou funkci nebo pro úvodní prohlídku prostředí aplikace.

Empty states

O co jde? O hlášky pro místa v aplikaci nebo na webu ve smyslu: „Nic tady není, ale mohlo by být. Jen čekáme, až něco nahrajete, přidáte, napíšete.“ I tahle nenápadná místa můžete využít k produktovým nebo uživatelským tipům (Nemáte nahrané žádné fotky, svou první fotku přidáte jednoduše přetažením souboru z plochy svého počítače).

UX writing se věnuje také chatbotům – přečtěte si článek o chatbotech na blogu Foxentry.

Kde brát data pro srozumitelný a funkční UX writing?

Využijte Český národní korpus, abyste zjistili, jak lidé běžně mluví (jestli používají spíše „teď“, nebo „nyní“). Povídejte si se zákazníky, testujte své texty s uživateli při komentovaném průchodu aplikací, nasaďte A/B texty na tlačítka, vyžádejte si přepisy hovorů ze zákaznické linky, udělejte si rešerši klíčových slov, jakou znáte z oblasti SEO – to vše vám pomůže k vytvoření představy o mentálním modelu vašich uživatelů.

A jaké 3 nejzásadnější rady dává speciálně čtenářům Foxentry Tereza s Milanem? Myslete v první řadě na uživatele, dávejte si pozor na kontext a „mluvte“ jako člověk.

Anna Sálová

Anna Sálová

Anička se věnuje copywritingu a obsahové strategii 7 let. Začínala na volné noze, aby pak vedla copywritery v agentuře H1.cz. Odtud už byl jen kousek k založení vlastní obsahové agentury Content Wizards. Na jaře 2018 jí vyšla kniha Kreativní copywriting.

Ostatní
David Zábrž: „Kdo se nezalekne nejisté doby a bude nyní inovovat, vzejde z ní jako vítěz.“

David Zábrž: „Kdo se nezalekne nejisté doby a bude nyní inovovat, vzejde z ní jako vítěz.“

22. 2. 2021 10:41

Změnila koronavirová epidemie postoj korporací k inovacím a digitalizaci? A jak mohou startupy efektivně spolupracovat s velkými společnostmi? Nejen o tom jsme se bavili s...

Přečíst
Marketing
Ostatní
Tomáš Cironis: „Nepřestávejte svůj nápad zlepšovat a inovovat.“

Tomáš Cironis: „Nepřestávejte svůj nápad zlepšovat a inovovat.“

18. 11. 2020 10:38

Tomáš Cironis je ředitelem mezinárodního startupového eventu Startup World Cup & Summit (SWCSummit). Pravidelně se dostává do kontaktu s nejlepšími evropskými startupy či nejzajímavějšími investory z celé...

Přečíst
Foxentry
UX
Velká případová studie Benu.cz

Velká případová studie Benu.cz

11. 6. 2020 16:07

Podívejte se na reálný přínos Foxentry na jedné z největších českých lékaren. Ve velkém A/B testu jsme testovali několik metrik a výsledky vás jistě mile...

Přečíst