Alex Novotný: Jak využít drony pro svůj byznys?

Alex Novotný: Jak využít drony pro svůj byznys?

Ukážeme vám, co s drony můžete provádět už teď, abyste získali nové zákazníky, super záběry za zlomek ceny klasického natáčení, nebo si začali provozem dronů sami vydělávat.

Proč dronem nerozvezete balíčky?

Využití dronů na rozvoz (nebo rozlet?) balíčků je aktuálně nemožné, protože podle Doplňku X (jediného komplexního předpisu o používání bezpilotních prostředků u nás) platí mnoho omezení ohledně létání poblíž budov a lidí. U lehkých dronů do 0,91 kg nejsou pravidla závazně daná a měli byste se orientovat podle zdravého rozumu – tyhle drony ale zase neunesou žádný balíček. Drony nad 0,91 a hlavně v kategorie 7-25 kg zase musíte držet hodně daleko od lidí a budov, takže by si pro balíček museli dojít nejlépe na nejbližší pole. Více informací najdete v mém článku o Doplňku X na Objevit.cz.

Reklama zavěšená na dronu

Když už na dron něco zavěsíme, většinou je to pro účely natáčení reklamy – létání s reklamním bannerem natočíme v bezpečném prostředí, není to tedy tak, že bychom létali nad lidmi na Karlově mostě a lákali je třeba do nejbližší hospody– to prostě nejde viz předchozí odstavec. Úkol zavěsit reklamní banner na dron jsme u nás v DronPro dostali od firmy SKANSKA: instalovat na podvozek profesionální oktokoptéry DJI Spreading Wings S1000+ reklamní banner, který má svět informovat o novém projektu společnosti SKANSKA – novostavbách Port Karolína.

Za letu bylo potřeba dron s reklamním poutačem natočit, nafotit a na pozadí zachytit „ruch velkoměsta“ včetně vytipovaných staveb. Celou akci jsme jako odborníci na tuzemskou legislativu museli důkladně naplánovat a jelikož jsme v těsném kontaktu s ÚCL, dostali jsme jako první český tým vůbec povolení k realizaci akce tohoto typu na pražské půdě. Takže pověsit ano, ale za současného dodržení pravidel a vyběhání správných povolení.

TIP: Pokud toužíte natáčet v atraktivních lokacích typu Pražský hrad, mějte na paměti, že jde zpravidla o lokace ve zvláštním režimu. To znamená, že musíte na ÚCL podat žádost o tzv. “HOP” – o jednorázové povolení pro konkrétní lokalitu s ohledem na datum realizace. O akci pak musíte pro ÚCL sepsat report + zajistit souhlas majitelů pozemků a dalších institucí, kterých se provoz dronu nějakým způsobem dotkne.

Jak vidíte, odvážné nápady s drony nezrealizujte jen tak na koleni – je fajn se spojit s profíkem, který vám poradí, co a jak, nebo si objednat akci na klíč.

Krásné záběry z festivalů a nečekaný program pro účastníky eventů

Jasně, můžete si na svou akci pro záběry z ptačí perspektivy objednat robotické rameno. Patrně vás to ale vyjde dráž než pronájem dronu se zkušeným pilotem, nemluvě o technické náročnosti na přípravu a provoz. S dronem můžete natočit průběh celé své akce z netradičních pohledů nebo v reálném čase zpestřit projekci na velkoplošných obrazovkách. Dron má v tomto případě nasazenou speciální baterii s kabelem, který vede do pozemního agregátu, čímž zajistíme jeho nepřetržitý provoz.

TIP: Velkým hitem jsou aktuálně droní workshopy pro zaměstnance nebo účastníky eventů. Můžeme vám předvést různé typy dronů z naší letky a vést lekci létání, aby si každý vyzkoušel, jaké to je lítat s dronem, nebo jak vypadá pohled z dronu skrze FPV brýle typu DJI Goggles.

Když nejde o zábavu, ale o bezpečnost

S dronem si můžete navymýšlet spoustu srandiček, ale jejich schopnosti se naplno projeví, když jde o záchranu životů nebo inspekci průmyslových objektů. Speciální drony s ochrannou klecí v kombinaci s termokamerou se dostanou do těžce přístupných míst a zmapují terén. V DronPro momentálně vyvíjíme dron, který bude zcela autonomně detekovat určitý druh objektu (např. plevel na poli) a selektivně aplikuje postřik. Už teď umíme najít na poli přehnojená, nebo vysušená místa pomocí multispektrální kamery a termokamery.

Nejčastěji nás poptávají majitelé solárních elektráren, kterým dron s termokamerou pomůže odhalit nefunkční nebo vadné panely, a populární jsou také inspekce energetické náročnosti budov – buď za účelem přidělení odpovídajícího energetického štítku, nebo pro stavební úpravy, které zabrání únikům tepla.

Samostatnou kapitolou je pak fotogrammetrie, kdy díky dronu sestavíte různé druhy map. Dron se správným software umí z nasnímaných fotek složit vizualizaci místa, spočítat např. objem materiálu (počet litrů v cisterně, písku v pískovně, materiálu během výstavby dálnice…) nebo vytvořit 3D model určitého objektu (sochy, hradu, města).

Létání s dronem vás může živit

Nemusíte navždy zůstat v pozici klienta, nebo tzv. hobby dronaře. Pokud chcete sami rozjet byznys s drony a nabízet služby zmíněné v článku, potřebujete kvalitní dron, skvělou kameru, chytrý software, mraky zkušeností, ale hlavně tzv. řidičák na dron – povolení k létání a leteckým pracím u ÚCL.

Pokud se rozhodnete získat povolení na vlastní pěst, počítejte s tím, že strávíte mnoho času nad provozní dokumentací a ke zkoušce se dostanete za 6-12 měsíců. Proto je občas lepší poohlédnout se po letecké škole, která za vás technikálie vyřídí a celým procesem vás provede. Obě varianty můžete porovnat prostudováním mých článků o řidičáku na dron po vlastní ose vs. přes leteckou školu.

Naskočte do světa dronů a nabídněte svým zákazníkům a divákům nevšední zážitek z dechberoucích záběrů.

Letu zdar!