5 českých startupů, jejichž nápady vám usnadní podnikání

5 českých startupů, jejichž nápady vám usnadní podnikání

Mrkněte se s námi na pár nadějných projektů z českých luhů a hájů. Schválně, kterému z našich aktuálních startupových tipů předpovídáte velkou budoucnost?

Vistag: Tagování produktů na fotografiích

Nejčerstvějším přírůstek na českém startupovém poli je Vistag, který slibuje oživení vašich fotografií tak, abyste obsahem mohli účinně prodávat. O co jde? „Vistag chce do e-shopů přenést stejnou zkušenost, na jakou jsou dnes lidé zvyklí ze sociálních sítí. Na fotkách na Facebooku všichni označují své přátele a na Instagramu se začíná spouštět i označování jednotlivých produktů. Právě tak fungují i tzv. „vistagy“, což je zkratka pro vizuální tagging, který pomáhá rozšířit informace o tom, co je na fotce vyobrazeno. Nemusí jít pouze o zobrazení ceny, ale třeba i jiných doplňujících informací. Pro e-shopy je ale rozhodně nejzajímavější právě propojení na prodejní stránku, a to například z jejich módních nebo produktových blogů. První data Vistagu ukazují, že si jeho vistagy v obchodech jako ZOOT nebo Freshlabels zobrazí 14 % návštěvníků, stráví na nich přibližně 10 vteřin a každý druhý se pak proklikne právě na prodejní stránku,“ doplnil Přemek Koudela, kterého můžete potkat třeba v organizačním týmu Marketing Festivalu, pro magazín CzechCrunch.

Ve 4měsíční pilotní fázi Vistag používalo téměř 200 českých e-shopů, mezi kterými dominovali hlavně prodejci oblečení, obuvi a nábytku jako Queens nebo Footshop. Podle Vistag se e-shopy po implementaci nástroje těší průměrně z o 30 % většího CTR a 30% nárůstu konverzí. Ve vývoji byl Vistag 1,5 roku a spolykal několik milionů korun. Nyní jde do ostrého provozu, takže ho určitě vyzkoušejte na svém e-shopu – o to více, pokud prodáváte oku lahodící produkty nebo máte cílovku, která je jako doma na sociálních sítích.

Pro využití Vistag stačí vložit na váš web kus kódu, vistagy pak přidáváte přímo na dané webové stránce, další administrace probíhá v jednoduchém rozhraní – nemusíte připravovat nějaké feedy, cokoliv kódovat nebo nahrávat mimo web. Samozřejmostí jsou pak detailní statistiky o vašich „vistazích“.

TIP: Vyzkoušejte si tvorbu vistagů na vistag.com. Základní verze je zdarma a nástroj funguje i pro weby na WordPressu.

Minirozhovor s tváří Vistag Přemkem Koudelou

S jakými problémy jste se při vývoji produktu setkali?

Unikátní předností pro naše klienty je schopnost aplikace běžet přímo na webu klienta. Běžný uživatel tak může spravovat vistagy ve svém prostředí – stačí je na obrázcích jednoduše “nakreslit”. Tato výhoda je zároveň největší technickou překážkou, kterou jsme museli překonat. Aplikace musí být dostatečně silná, aby fungovala v cizím prostředí, ale zároveň musí všechny prvky webu klienta respektovat. Vyladit procesy vyžadovalo desítky iterací s desítkami klientů.

Jaké problémy očekáváte, co se týče implementace v e-commerce u vašich zákazníků?

Naše přednost sloučit se s webem klienta vyžaduje neustálý vývoj s ohledem na různé přístupy ve tvorbě webu a vývojem trendů internetu obecně. Frameworky, pluginy, vizuální přístupy, technologie – vše je velice různorodé a našim úkolem je v tom udržet stabilní univerzálnost.

Na co se potenciální partneři ptají před nasazením Vistag – čeho se bojí?

Vlivu naši aplikace na samotný web. Především vliv na rychlost načítání. V tomhle ohledu jsme script optimalizovali na maximální možnou míru. Script se načítá paralelně a spouští se jako poslední. Zdržení je v nízkých desítkách milisekund, pokud se bavíme o dokončení renderu webu. Ve skutečnosti ale může návštěvník číst a interagovat s webem dříve, tzn. prakticky nic nepozná.

Chystá Vistag i něco dalšího? Co bude další krok?

Vistag je nyní v MVP fázi. Na ni budeme stavět více marketingových nástrojů a featurs, jako jsou automatizovaně tvořené lookbooky, product recommendations, video tagging či AR. Postupně se z Vistagu stane více analytický nástroj zaměřený na vizuální obsah a predikci trendů.

Feedyou: Chatboti pro firmy

Investici nedávno získal startup Feedyou, který se věnuje chytrým komunikačním chatbotům pro firmy. Chatbota od Feedyou má dnes např. ČEZ, Škoda Auto, Continental nebo Lufthansa. A proč chatbota zrovna od nich? Nebude to zas další nablblý automat, kterému lidi budou nadávat? Podle spoluzakladatele startupu Vojtěcha Dlouhého je výhodou chatbotů z dílny Feedyou škálovatelnost systému (na webu si můžete vybrat chatbotí balíček podle svého rozpočtu) a hlavně to, že nejde jen o technické řešení, ale opravdu naučí chatbota komunikovat podle zaměření, které potřebujete. Můžou vám tak vycvičit HR chatbota nebo třeba chatbota učitele.

Behavera: Nábor zaměstnanců hrou

Odskočme si na chvíli od chatbotů, CTR a konverzí k lidskému kapitálu vašeho byznysu. Pokud stále nenacházíte šikovné zaměstnance, mohl by vám pomoci český nástroj Behavera. Ten nabízí aplikaci, která s vašimi kandidáty projde simulované situace a hry a data z těchto situací nahraje do vyhodnocovacího „psychologického cloudu“. Princip vězí v odhalení behaviorálních kompetencí kandidáta, a to podle zásad, že hra se snadno hraje, ale těžko se u ní dá podvádět. Po absolvování hry účastníky výběrového řízení pak dostanete přehledný a názorný report, kdo si vedl nejlépe, nebo kde má konkrétní kandidát mezery. Máte k dipozici několik přednastavených simulací pro různé obory, ale můžete si upravit vyhodnocovací kritéria podle toho, co u svého kandidáta především hledáte.

Twisto: Odložená platba v 1 faktuře měsíčně

Ze startupů, které už nějakou dobu vidíme v éteru a které mohou být přínosem pro váš e-commerce byznys, připomínáme Twisto. Ve fintechovém startupu se už protočila miliarda korun a nyní se Twisto chystá do Polska. Další na řadě má být Rumunsko, Slovensko, Maďarsko nebo Bulharsko. Princip Twisto je jednoduchý – nastavíte si limit a celý měsíc za vás platí Twisto – na e-shopech, složenky, prostě všechno – a nakonec zákazníkovi přijde 1 měsíční faktura. A proč byste měli chtít podporu Twisto plateb na svém e-shopu?

  • Zákazník zaplatí jedním kliknutím. Neopisuje číslo z karty, oproti koupi na úvěr neplatí Twistu žádnou provizi.
  • Zákazník u vás může nakoupit, i když aktuálně nemá peníze. Zaplatí pak později a najednou přímo Twistu.
  • Pokud zákazník e-shop nezná, nebo nechce zadávat údaje své vlastní platební karty, ví, že platí penězi Twista, a proto může být v klidu, pokud by se vyskytl nějaký zádrhel.

Byznys model má Twisto postavený na provizi od e-shopů, placených účtech a volitelném prodlužování splatnosti, pokud chce zákazník platbu odložit. Zajímavá může být chystaná funkce Split, která ulehčí placení při dělení mezi přáteli.

ROI Hunter: Dynamické reklamy

Na závěr novinka z původem brněnského startupu ROI Hunter, který se za 6 let své existence stal plnokrevnou firmou se stovkou zaměstnanců v 6 zemích. ROI Hunter dostal velkou investici od polské mediální skupiny Agora, aby mohl dál vylepšovat a vyvíjet chytré reklamní systémy a metody vyhodnocování investic do reklamy. Pokud ROI Hunter ještě neznáte, určitě si prohlédněte jejich přesvědčivé případovky. Jako jedni z mála oficiálních partnerů Facebooku se specializují především na jeho sociální sítě (dynamickou úpravu kreativ a produktových feedů automatická optimalizace kampaní), ale nová investice jim určitě dovolí obsloužit většinu e-commerce disciplín.

Z podobného soudku je také pražský startup Roivenue, který se také těší z nové investice. Obecně startupy využívající strojové učení rostou v Čechách jako houby po dešti. Zmiňme např. Databreakers s angel investorkou Danou Bérovou, jejichž tým se specializuje na doporučující nástroje a business intelligence, nebo Yieldigo, které automaticky optimalizuje ceny podle nákupního chování konkrétního zákazníka tak, aby se potkala poptávka s nabídkou.

TIP: I naše Foxentry a Foxydesk rozjíždíme jako startup a budeme moc rádi, když naše nástroje na chytré vyplňování formulářů bez datlování a zákaznickou podporu vyzkoušíte.